Dela nyhet
Marcus af Burén klar för Tumba Hockey
7 dec 2023 0 kommentarer

Marcus kom till Tumba på ett lån för en match då vi hade skador och sjukdomar på backsidan. Vad vi inte visste var att Marcus då funderade på att bryta med Vallentuna och söka sig vidare.
Det slutade med att Marcus blev kvar hos Tumba Hockey där han nu hunnit med att spela tre matcher, och producerat ett mål och två assist.
- Marcus, blev ju ett fynd, och timingen för oss blev så bra, då han pga lite istid var på väg bort från Vallentuna. För oss är det som handen i handsken, en rejäl back som kan spela fysiskt och är bra i egen zon var precis det vi behövde krydda vår backuppsättning med. Att han har ett riktigt bra förstapass, som är hårda och sitter på bladet gör att det här känns väldigt spännande, kommenterar sportchef Niklas Persson.
Vi välkomnar Marcus till Tumba Hockey!