Dela nyhet
Alexander Wilhelmsson klar för Tumba
Igår, 15:00 0 kommentarer

Tumba Hockey är glada att presentera nästa nyförvärv, denna gången är det målvakten Alexander Wilhelmsson som hämtas in från Spånga. Alexander har representerat Tumba tidigare under sin U16-säsong. Då han även spelade mycket med J18 och tränade med både J20 och A-lag.
- Tumba är en förening jag har varit i tidigare och trivdes väldigt bra i. I föreningen finns det alla möjligheter att fortsätta utvecklas och hjälpa laget att vinna matcher.
Alexander har under sina tre säsonger med Spånga legat över eller precis under en räddningsprocent på 91%.
- Det känns väldigt bra att få in Alex i truppen, han har under tre år varit en av seriens bästa målvakter, och ofta stått på huvudet då vi mött Spånga. Jag är övertygad om att han kommer att hjälpa oss att vinna matcher i vinter. Alex är också hungrig på mer och vill utvecklas vilket passar bra in i den mall vi har på spelarna vi tar in i årets trupp. Säger sportchef Niklas Persson
Välkommen till Tumba Alexander!